x

Uretropexia - Suburetrálna aplikácia implantátu

Popis výkonu:

Zmyslom uretropexie je podpora oslabenej močovej rúry u žien s poškodeným závesným aparátom malej panvy (po opakovaných pôrodoch, u žien ťažko fyzicky pracujúcich a u žien s vrodenou slabosťou závesného aparátu malej panvy alebo pri kombinácii týchto faktorov). Pri operácii sa zavádza suburetrálna suspenzná páska pod močovú rúru špeciálnou ihlou transobturatórnou cestou. Pri operácii vznikajú 2 malé asi 1 centimetrové rezy v kožnej ryhe medzi veľkými pyskmi ohanbia a stehnom a jeden malý centimetrový rez na prednej pošvovej stene. Po operácii sa zavádza močový katéter na 2-3 hodiny a do pošvy sa zavedú tampóny.

Predoperačná príprava:

Operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu. V deň operácie je potrebné klásť dôraz na hygienu genitálu. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín). V deň operácie pacientka nesmie pred výkonom jesť, na operáciu prichádza s interným predoperačným vyšetrením.

Operácia:

Operácia sa väčšinou vykonáva celkovej anestézii. Použitý samovstrebávací šicí materiál zabezpečí pacientke úplný komfort a bezbolestný priebeh výkonu bez potreby následného vyberania stehov. Výsledkom operácie je navodenie normálnej polohy močovej rúry ako v kľudovom stave, tak pri použití brušného lisu (kašeľ, smiech, atď.).

Pooperačná starostlivosť:

V pooperačnom období treba počítať s výskytom bolesti, modrín a opuchu v mieste operačných rán, ktoré sa zvyčajne stratia do 14 dní. Bezprostredne po operácii má pacientka v močovom mechúri zavedený močový katéter a v pošve tamponujúce longety. 2-3 hodiny po operácii pacientke močovú cievku a longety odstraňujeme. Po prvom spontánnom vymočení, pacientka opúšťa zdravotnícke zariadenie v doprovode dospelých osôb. Hygiena operovanej oblasti sa vykonáva omytím rán bežne dostupnými dezinfekčnými roztokmi (Betadine), špeciálne ošetrenie ranky v pošve nie je nevyhnutné. Odporúča sa robiť kúpele v harmančeku a prípadne minimálne ešte 2-3 týždne mastiť ranu Framykoinom. Stehy by mali najdlhšie po 10 dňoch samy vypadnúť. Pokiaľ sa tak nestane, lekár nášho centra ich pri najbližšej kontrole vyberie. Bežný pohlavný styk je možný spravidla po 3 týždňoch.

Komplikácie operácie:

Sú veľmi zriedkavé. Zväčša sa obmedzujú len na mierne pooperačné bolesti, pretrvávajúci opuch , prejavy zvýšeného krvácania, pálenie pri močení, prípade prechodná neschopnosť sa vymočiť, ktorá vyžaduje použitie močovej cievky. V prípade, že sú stehy ponechané v rane dlhšiu dobu, môžu po nich zostávať viditeľné jazvičky, väčšinou v podobe otvorov v koži.

www.inko.sk
www.unikmocu.sk