x

Operácia varikokély

Popis výkonu:

Podstatou varikokély je rozšírenie žíl semenného povrazca, ktoré drénujú semenník. Varikokéla môže spôsobovať neplodnosť muža, môže vyvolávať bolesti alebo byť esteticky rušivá. Cieľom operácie je prerušiť tok krvi vo varikokéle a tým vyvolať jej zánik.

Predoperačná príprava:

Operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu. Pred operáciou je potrebné si oholiť ochlpenie na bruchu a v okolí genitálu. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín).

Operácia:

Operácia sa väčšinou vykonáva v celkovej anestézii. Operačný rez vzniká v podbrušku v oblasti nad trieslom. V tejto úrovni sa obnažujú a prerušujú rozšírené žily tvoriace varikokélu. Použitý šicí materiál a technika operácie zabezpečí pacientovi úplný komfort a estetickú ranu v podobe čiary, ktorá býva dlhá cca 4 cm a je v úrovni plaviek.

Pooperačná starostlivosť:

V pooperačnom období treba počítať s výskytom bolesti, modrín a opuchu, ktoré sa zvyčajne stratia do 14 dní. Hygiena operovanej oblasti je nevyhnutná. Je nutné dodržiavať rady lekára, najmä nepodceňovať starostlivosť o jazvičku. Odporúča sa robiť kúpele v harmančeku a minimálne ešte 2-3 týždne neustále mastiť ranu napr. Bepanthenom, alebo Framykoinom, aby nedošlo k zväzivovateniu (trvalému stvrdnutiu a zhrubnutiu) tkaniva v mieste zrastu. Stehy sa vyberajú obvykle po 10-14 dňoch.

Komplikácie operácie:

Sú zriedkavé. Zväčša sa obmedzujú len na mierne pooperačné bolesti, pretrvávajúci opuch a prejavy zvýšeného krvácania. Neskorou komplikáciou môže byť vznik hydrokély (vodného pruhu), ktorý súvisí so zmenou hydrodynamických parametrov v obaloch semenníka po operácii. Táto komplikácia je ľahko riešiteľná.