x

Operácia hydrokély

Popis výkonu:

Zmyslom operačného riešenia hydrokély je odstránenie fyzicky prekážajúcej masy z obsahu miešku, ktorá je väčšinou tvorená nadmerne nahromadenou tekutinou v obaloch semenníka (po opakovaných zápaloch, úrazoch alebo aj z neznámych príčin). Pri operácii sa odstráni nielen nahromadená tekutina ale sa vykonajú aj opatrenia za zabránenie ďalšej tvorby nadbytočnej tekutinyv obaloch semenníka ich plastickou úpravou. Pri operácii vzniká malý rez na koži mieška. Po operácii sa miešok fixuje pomocou náplaste alebo suspenzorom.

Predoperačná príprava:

Operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu. V deň operácie je potrebné klásť dôraz na hygienu genitálu a vyholiť si ochlpenie mieška a okolia penisu. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín). V deň operácie pacient nesmie pred výkonom jesť, na operáciu prichádza s interným predoperačným vyšetrením.

Operácia:

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii alebo miestnom znecitlivení (podľa rozsahu ochorenia). Použitý samovstrebávací šicí materiál zabezpečí pacientovi úplný komfort a bezbolestný priebeh výkonu bez potreby následného vyberania stehov. Výsledkom operácie je zmenšenie obsahu mieška za ponechania semenníka. Semenník sa odstraňuje len v prípade indikovaných prípadov jeho atrofie, ťažkého chronického zápalu alebo nádoru.

Pooperačná starostlivosť:

V pooperačnom období treba počítať s výskytom bolesti, modrín a opuchu v mieste operačných rán, ktoré sa zvyčajne stratia do 14 dní. Bezprostredne po operácii má pacient na miešku fixačnú náplasť alebo suspenzor. 2-3 hodiny po operácii pacient opúšťa zdravotnícke zariadenie v doprovode doprevádzajúcich osôb. V domácom prostredí po návrate z operácie je vhodné ten istý deň miešok cez suspenzor chladiť priložením chladivého vaku s gélom alebo ľadom na 2-3 hodiny. Hygiena operovanej oblasti sa vykonáva omytím rany bežne dostupnými dezinfekčnými roztokmi (Betadine), priložením sterilného gázového krytu a následným naložením mieška do suspenzora alebo tesného spodného prádla typu slipových nohavíc. Odporúča sa robiť kúpele v harmančeku a minimálne ešte 2-3 týždne prípadne mastiť ranu Framykoinom. Stehy by mali najdlhšie po 10-20 dňoch spontánne vypadnúť. Pokiaľ sa tak nestane, lekár nášho centra ich pri najbližšej kontrole vyberie.

Komplikácie operácie:

Sú veľmi zriedkavé. Zväčša sa obmedzujú len na mierne pooperačné bolesti, pretrvávajúci opuch , prejavy zvýšeného krvácania. V prípade, že sú stehy ponechané v rane dlhšiu dobu, môžu po nich zostávať viditeľné jazvičky, väčšinou v podobe otvorov v koži.