x

Pigmentové škvrny

Pigmentové škvrny sú škvrny spôsobené nadprodukciou melanínu v melanocytoch kože. Pigmentácie na tvári vznikajú najčastejšie kombináciou účinku UV lúčov a hormonálneho výkyvu (tehotenstvo, antikoncepcia), v dôsledku používania kozmetických prípravkov s obsahom vazelíny, éterických olejov – napríklad bergamotu, ale ich vznik môže podnietiť aj užívanie medikamentov (napr. antibiotík, sulfónamidov). Podobný problém vyvstáva s vekom a v procese tzv. photo agingu, teda pri starnutí kože spôsobenom slnečným žiarením. Postihuje aj mužov, nielen na tvári ale aj na hrudníku alebo na chrbtoch rúk.

Skôr, ako sa pustíte do ich odstraňovania, mali by ste zájsť za naším odborníkom, vystopovať príčinu ich vzniku a podľa toho spoločne vybrať vhodnú metódu na ich odstránenie.

Zákroky na odstránenie škvŕn sú nebolestivé. Efekt nie je okamžitý, ide o postupné „odpigmentovanie“. Pigmentových škvŕn sa, žiaľ, nedokážeme zbaviť natrvalo. Pri opakovanom vplyve UV lúčov pigmentácie opäť zosilnejú. Trpí nimi až 70% žien. Oveľa efektívnejšie je však vzniku pigmentových škvŕn predchádzať používaním krémov s vyšším ochranným faktorom a vyhýbaním sa pred slnečným žiarením.

Pigmentové škvrny sa dajú odstrániť alebo skorigovať nasledovnými liečebnými metódami:

Ošetrenia sa odporúčajú absolvovať v jesennom a zimnom období a je dôležité ošetrovanú pokožku chrániť pred slnečným žiarením prípravkami s najvyšším ochranným faktorom.