x

Aplikácia výplňových materiálov

Popis zákroku:

V súčasnej dobe ovládajú estetickú medicínu dve hlavné požiadavky: prirodzenosť a návratnosť. Aktuálnym trendom sú jednoznačne vstrebateľné výplňové materiály na báze kyseliny hyalurónovej neživočíšneho pôvodu. Kyselina hyalurónová je prirodzenou súčasťou ľudského tela a veľmi dôležitou súčasťou kože (zodpovedá za jej napätie, vychytáva voľné kyslíkové radikály). Kyselina hyalurónová dodáva koži elasticitu, mladistvý vzhľad a významne sa podieľa na hydratácii a reparačných procesoch. V priebehu procesu starnutia sa znižuje endogénna produkcia kyseliny hyalurónovej a zvyšuje sa jej degradácia. Následkom je pokles napätia kože, jej ochabovanie a postupný rozvoj vrások.
 
Výplň vrások kyselinou hyalurónovou je jedným z najefektívnejších a najbezpečnejších prístupov v súčasnej estetickej medicíne. Aplikácia je pomerne jednoduchá, takmer nebolestivá a bezpečná oproti rozsiahlym zásahom plastického chirurga. Účinok je okamžitý.
Možnosti jej využitia:

Zákrok:

Aplikácia sa robí v miestnom znecitlivení, aplikáciou krémov (EMLA) obsahujúcich lokálne anestetikum (ústno-nosové vrásky), alebo vo zvodnej anestéze (horná a dolná pera). Miesto aplikácie je sterilne očistené a výplňový materiál je pod kontrolou zraku lekára aplikovaný v potrebnom množstve, aby vyplnil vrásku. Zákrok trvá len 15–30 minút, PN nie je potrebná.

Starostlivosť po zákroku:

Pred zákrokom je klientka podrobne oboznámená s jeho priebehom, aj s možnými nežiaducimi prejavmi. Je upozornená aj na možné komplikácie, preto treba striktne dodržiavať rady lekára. Lekár si pacientku zavolá na kontrolu o 2 týždne a výplň sa môže dopichnúť v prípade, ak sa celá dávka nespotrebovala.

Trvanie účinku:

Účinok trvania výplňového materiálu trvá od 6–12 mesiacov, niekedy aj viac. Závisí to od viacerých faktorov ako je kvalita výrobku, miesta aplikácie, mimiky a individuálnych faktorov. Dlhšiu trvanlivosť majú preparáty aplikované do oblasti ústnonosných rýh, oproti aplikácii do pier. Je to dané najmä zvýšenou pohyblivosťou pier, kde dochádza k rýchlejšiemu odbúravaniu materiálu. U klientov, ktorý majú bohatú mimiku, fajčia, žujú žuvačku sa materiál odbúrava skôr ako u ostatných. Každý klient je individuálny a nie u každého platia priemerné doby uvádzané vyššie. Výhodou týchto výplní je možnosť ich dopichovať v priebehu času, keď začne dochádzať k ich odbúravaniu.

Komplikácie zákroku:

Začervenanie, bolesť, modrina, ktoré zmiznú spontánne po 2 - 4 dňoch bez akejkoľvek liečby. Jeden až dva dni po aplikácii prípravku sa môže objaviť opuch, ktorý je spôsobený nadmerným viazaním vody kyselinou hyalurónovou. Opuch úplne zmizne na tretí deň po aplikácii. Pri pretrvávaní opuchu je potrebné obmedziť saunu, slnečné žiarenie a konzumáciu alkoholu. Počas aplikácie sa môže vyskytnúť bolesť a strata sfarbenia kože v mieste vpichu. V ojedinelých prípadoch sa môžu krátko po zákroku objaviť v miestach aplikácie drobné uzlíčky, ktoré po niekoľkých dňoch zmiznú. Ojedinelé sa môže v mieste aplikácie vytvoriť granulóm.