x

Operácia hemoroidov

Popis výkonu:

Normálnou súčasťou konečníka je žilný pletenec nazývaný hemoroidálny pletenec. Tento pletenec žíl je denne vystavovaný obrovskému tlaku pri stolici a preto častokrát dochádza k postupnému až úplnému oslabovaniu týchto žíl. Takýmto spôsobom vzniká ochorenie, ktoré sa nazýva hemoroidy - tzv. "Zlatá žila".

Fissura ani – trhlina konečníka je druhé najčastejšie ochorenie. Je to bolestivé natrhnutie sliznice konečníka, ktoré sa po neúspešnej konzervatívnej terapii rieši operačne. Exciduje sa pôvodná trhlina a pôvodné miesto sa podľa lokálneho nálezu nechá otvorené, alebo sa zašije vstrebateľnými stehmi.

Predoperačná príprava:

Operácia vyžaduje prípravu čreva. Dva dni pred výkonom sa doporučuje tekutá strava. Jeden deň pred výkonom treba vypiť preparát X prepp (o 13,00 hod) a dostatok tekutín - cca 3 litre. V deň operácie je potrebné klásť dôraz na hygienu konečníka. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín). Sedem dní pred výkonom doporučujeme užívať Detralex 2 tabletky ráno.

Operácia:

Operácia sa väčšinou vykonáva v celkovej anéstézii pre veľkú bolestivosť pri vlastnom operačnom zákroku. Pri operácii zlatej žily sa používajú rôzne metódy. Pri úspešnom zákroku je podstatné vyrezanie prevýsajúcej zlatej žily a podviazanie prívodnej cievy. Ak sliznicu nezošijeme, robíme operáciu podľa Morgan-Milligana. Ak sa podľa lokálneho nálezu sliznica podarí vypreparovať podsliznične a uzlík zlatej žily podviazať, je to operácia podla Parksa. Na konci výkonu je do konečníka vložený gelaspon alebo rektálna rúrka na 24 hodín.

Pooperačná starostlivosť:

V pooperačnom období treba počítať s výskytom bolesti, modrín a opuchu, ktoré sa zvyčajne stratia do 7-10 dní. Hygiena operovanej oblasti je nevyhnutná. Je nutné dodržiavať rady lekára, najmä nepodceňovať starostlivosť o jazvičku. Na konečníku sa odporúča robiť denne kúpele v dubovej kôre a minimálne ešte 2-3 týždne po zákroku užívať Detralex 2 tabletky ráno.

Komplikácie operácie:

Sú veľmi zriedkavé. Zväčša sa obmedzujú len na mierne pooperačné bolesti, pretrvávajúci opuch a prejavy zvýšeného krvácania. V prípade ak sú v oblasti konečníka ponechané vstrebateľné stehy v rane, cca po 7 dňoch sa môže po sponntánnom uvoľnení stehov prechodne objaviť krvácanie.